بسم الله الرحمن الرحیم

و إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ (أعراف / 204)

ترجمه آیه: و چون قرآن خوانده شود، گوش بدان فرا دارید و خاموش مانید، امید که بر شما رحمت آید.

1.      "انصتوا" از ماده" انصات" به معنى سکوت توأم با گوش فرا دادن است. و معنی آیه این است که اگر کسى قرآن را تلاوت کند، دیگران به احترام قرآن باید سکوت کنند و گوش جان فرا دهند و پیام خدا را بشنوند و در زندگى خود از آن الهام بگیرند، زیرا قرآن تنها کتاب قرائت نیست، بلکه کتاب فهم و درک و سپس عمل است.

2.     هرچند سکوت و گوش دادن به قرآن همیشه مورد تاکید است ولی در هنگام نماز وقتی امام جماعت مشغول قرائت است سکوت و گوش دادن به قرائت ایشان واجب است و حرف زدن نماز را باطل می کند و حتی در خطبه های نماز جمعه نیز هنگام قرائت آیه ای از سوی خطیب نماز جمعه سکوت و گوش دادن بنا به نظر بعضی از علما واجب است ولی در سایر موارد سکوت و گوش دادن به قرائت قرآن مستحب مؤکد است. البته این حکم مستحبّ به قدرى تاکید دارد که در بعضى از روایات از آن تعبیر به واجب شده است. امام صادق ع می فرماید: " بر تو واجب است که در نماز و غیر نماز در برابر شنیدن قرآن سکوت کنی و به آن گوش کنى و هنگامى که نزد تو قرآن خوانده شود، لازم است سکوت کردن  و گوش فرا دادن‏.

3.     امام باقر علیه السلام فرمودند: قاریان قرآن سه گروه مى‏باشند: گروهى قرآن را وسیله‏ى کسب و کار و معاش خود دانسته و بر مردم تحمیل مى‏شوند، گروهى که تنها قرآن را به زبان دارند و در عمل، احکامش را رعایت نمى‏کنند و گروهى که قرآن را تلاوت کرده و دواى درد خود مى‏دانند و همواره با قرآن مأنوسند، خداوند به واسطه‏ى این افراد عذاب را دفع کرده و به خاطر آنان باران نازل مى‏کند و اینان افرادى نادر هستند. «اعز من الکبریت الاحمر»

4.     قران کریم سفره گسترده الهی است اما هر کس به اندازه تلاش وتوانایی خود از ان نعمت الهی بهره می برد.برای استفاده مفید وموثر از این هدیه الهی باید مراحلی را با توجه به ظرفیت خود طی کرد واز قران بهره مند شد. اولین مرحله  نگهدارى قرآن در خانه با رعایت احترام آن است بطوری که با قرار دادن در پشت سر افراد و یا زیر چیزی غیر از قرآن مورد بی احترامی واقع نشود دومین مرحله نگاه کردن به آیات قرآن است و بعد از آن گوش فرادادن به تلاوت قرآن هنگام قرائت است و چهارم در هر فرصتی که پیش بیاید تلاوت قرآن است  خداوند ما را امر می کند به اینکه تا می توانید قرآن بخوانید پنجم  تدبّر و تفکّر در قرآن و ششم عمل به قرآن است. همانطور که در بندهای قبلی عرض شد قرآن کتاب شعر و قرائت نیست کتاب هدایت است و آنها که می خواهند به سعادت دنیا و آخرت نایل شوند باید به امر و نهی های قرآن توجه کنند و به همه آنها در حد توان خود عمل کنند.

5.     سکوت و گوش فرا دادن به قرآن به معنی اهتمام به قرآن است و باعث جلب رحمت خداوند است.